Rynek medyczny jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Szczególnie ważne jest w nim wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań zarówno dla klientów, jak otoczenia biznesu. Dlatego, aby dobrze na nim funkcjonować, wymagane jest wsparcie badawcze. Zmiany, które można zaobserwować na tym rynku wynikają z wielu czynników. Głównie podkreśla się uwarunkowania prawne, działalność konkurencyjnych firm, zachowania i zwyczaje konsumentów. Jak widać, działalność w branży medycznej i farmaceutycznej nie jest prosta, dlatego warto przeprowadzić badania rynku medycznego. Najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie jest zlecenie przeprowadzenia badań zewnętrznej firmie badawczej, której wykwalifikowani pracownicy rzetelnie i obiektywnie wykonają powierzone im zadanie. Działania badawcze przeprowadzane dla branży medycznej obejmują swoim zakresem badania obserwacyjne, marketingowe czy epidemiologiczne. Badania rynku medycznego może zlecić nie tylko firma, która chce wprowadzić swój produkt na rynek, lecz także ta, która pragnie zaktualizować informacje o wizerunku i znajomości marki wśród obecnych i potencjalnych klientów.
Obszar badawczy
Zakres badań rynku medycznego obejmuje m.in. badania marketingowe dla segmentów Rx i OTC, czy badania sprzętu medycznego. W tych badaniach nie należy pomijać żadnej grupy, a więc lekarzy, farmaceutów, pacjentów, personelu medycznego, pracowników aptek czy przedstawicieli medycznych, ponieważ to oni tworzą rynek medyczny. Poznając ich opinie, firma może w taki sposób zmodyfikować swoje działania, by umocnić dotychczasową pozycję w branży. Samo pojęcie rynku jest bardzo dynamiczne, dlatego zaleca się przeprowadzanie badań rynku medycznego co pewien czas, aby zmodyfikować, jeśli to konieczne, swoje działania.
Realizacja badań rynku farmaceutycznego
Przystępując do procesu badawczego, warto zastanowić się, co dokładnie ma zostać zbadane, w jaki sposób oraz gdzie przeprowadzić badania. Ułatwi to znacząco pracę zespołu badawczego oraz zminimalizuje ryzyko popełnienia błędu. Aby zebrać wartościowy materiał badawczy, korzysta się z dostępnych metod ilościowych i jakościowych. Pierwszy rodzaj dostarcza danych statystycznych, liczbowych, natomiast drugi stanowi uzupełnienie i pogłębienie problemu badawczego. Warto zapamiętać, że wybór metody uwarunkowany jest rodzajem badania, liczebnością próby badawczej oraz czasem przeznaczonym na jego realizację. Dzięki dokładnej analizie zebranego materiału badawczego, firma otrzymuje we wnioskach niezbędne informacje o segmentacji rynku, pozycjonowaniu produktu, jak również szacowaniu prognoz udziału w rynku. Należy podkreślić, że otrzymane wnioski nie są narzędziem zmiany, lecz jedynie wskazują jaką drogę warto obrać, by zmiana była możliwa, a firma odniosła sukces.