Większości Polakom telemedycyna kojarzy z odległą przyszłością albo filmem sci-fi. W rzeczywistości jest jednak wręcz przeciwnie. Nowe technologie już teraz pozwalają korzystać z “pełnowartościowej” porady lekarskiej na odległość.
Wiemy, że w okresie infekcyjnym, powinniśmy unikać kontaktu z chorymi i sami się izolować w chorobie aby nie roznosić wirusów dalej. Niestety w stacjonarnych placówkach medycznych prawdopodobieństwo zarażenia się lub zarażenia wielu osób jest bardzo wysokie. Np. osoba chora, która nie zasłoni ust i nosa podczas kaszlu zakaża innych w promieniu do 3 m, a kichając aż do 5 m.
eWizyta jako sposób na okres infekcyjny
W takiej sytuacji najlepszą opcją jest pozostać w domu i używając powszechnie już dostępnego sprzętu komputerowego z dostępem do internetu połączyć się gabinetem lekarskim online, np. poprzez platformę haloDoctor. Zgodnie z aktualnymi przepisami, podczas eWizyty, bez konieczności badania przedmiotowego, lekarz może postawić diagnozę a także wystawić eZwolnienie.
No dobrze, można sobie wyobrazić, że poprzez rozmowę z pacjentem i ustalenie podstawowych faktów lekarz jest w stanie określić jego stan zdrowia. Ale co z wystawianiem L4 przez internet? Przecież to dokument? Skąd mam pewność, że lekarz z którym rozmawiałem/am go wysłał?
Zwolnienie lekarskie przez Internet
Podstawowy fakt jest taki, że każdy lekarz w Polsce, bez względu czy przyjmuje stacjonarnie czy też online, korzysta z tego samego systemu elektronicznego, za pomocą którego obecnie wystawia się zwolnienia. Nie istnieją już papierowe zwolnienia lekarskie, które kiedyś pacjent musiał dostarczyć w wymaganym terminie do swojej firmy. Teraz każdy lekarz wystawia elektroniczne zwolnienia lekarskie, tzw. eZwolnienie, które jest od razu udostępniane pracodawcy.
Jeżeli tylko pacjent posiada prawo do ubezpieczenia w ZUS bez problemu uzyska zaświadczenie o czasowej niezdolności do podjęcia pracy. Warto wiedzieć, że zwolnienie lekarskie możemy uzyskać na czas choroby dla siebie ale także gdy inny członek naszej rodziny wymaga opieki – rodzic, współmałżonek, dzieci. W sytuacji gdy lekarz zdecyduje się na wystawianie L4 przez internet może poprosić pacjenta o numer PESEL natomiast reszta danych (np. nazwa pracodawcy i jego NIP czy aktualny adres pacjenta) jest dostępna w systemie. W chwili wystawienia zwolnienia pracodawca automatycznie jest powiadomiony o tym fakcie.
Zatem w sytuacji przykładowo już podanej infekcji nie musimy od razu biec do gabinetu lekarskiego. Możemy zostać w domu i skorzystać z komputera czy nawet smartfonu i odbyć eWizytę. Zaoszczędzimy siły potrzebne na rekonwalescencję a nowe możliwości technologiczne ułatwią nam i innym życie. A i L4 wystawione online dotrze do pracodawcy bez naszego udziału. Telemedycyna już teraz wywiera pozytywny wpływ na życie pacjentów.